Trke English Francia Deuschland italian Spanish Chinese Russian Japan Greek Norge Bulgaria 20/04/2019 13:23
Ana Menü

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 226
En Yeni Üye: yakup

En Son Makaleler
Şeyh Edebali'nin Os...
DÜNYA VE AHİRET
ŞİİR....(ALINTI )
iman
GENÇLİK

Facebook Grubumuz
Aşağı Cumafakılı Köyü
Facebook Sayfamıza Bekleriz

Reklamlar

Reklamlar

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Genel Kategori-Serbest Platform » iman
iman
"İman nedir?"

İman en büyük cevherimizdir. Tıpkı kıymetli eşya satan bir yere hırsızların tamahı gibi ona musallat olan da çoktur. Geceleyin camı çerçeveyi aşağı indirip alıp gitmesinler diye dükkânların önünü muhafaza altına alırlar.

İman en kıymetli cevherdir, şeytan onun arkasına düşer, insanları imansız yapmak için veya imanlarını çalmak için veya sâlih amellerini yürütmek için arkasında gezer. Allah şeytanı da bizden uzak eylesin.

"Sen şeytana davetiye çıkarırsan şeytan seni bırakır mı?"

Şeytan kovulduğu halde gene,

"Biz eski arkadaşız, sen Öfkelendin, münasebetsiz laf söyledin, ama ben sana darılmam, eski ahbaplık üzerine devam edelim" diye yılışarak gelir. Senin öfkelenmenden ümit kesmez, bekler. Şeytanın işi gücü ahbap edinmek, çevresini genişletmek, çok fazla cemaat toplamaktır."Şeytan niçin çok fazla cemaat istiyor?"

Şeytan der ki: "Kıyamet gününde peygamberler de evliyalar da imamlar da arkalarında üçer beşerlik kimselerle geldiklerinde, benim arkamdan kara bulut gibi gelecek olan cemaati görmelisin. Şimdi sana darılmam, damarıma bassan, kuyruğumu çeksen zararı yok, beni bırakma, Ahbaplığımızın yenilenmesi münasebetiyle bir şölen verelim" diye gene yılışarak gelir. İşte şeytanın işi gücü kendisine inanan kimseleri bend etmektir.

İman ile küfür bir arada durmaz. Ya iman ya küfür. Ve şeytan çok kimseleri öylece aldatır:

1. İmanını çalar, imansız bırakır.

2. Kefenini çalar, kefensiz bırakır.

3. Sâlih amelini çalar, sâlih amelsiz kalır.

Hâsılı kelâm o müminin nesi varsa alır ve cascavlak ortada bırakır ve der ki:

"İnsanoğluna ebedî hıncım var, âdemoğullarının cennete girmelerini istemem, hepsi cehenneme gitsin isterim. Benim davam budur, sakın ha söyleme, ben insanoğlunun tümünün bana bağlanmasını isterim. Kıyamet gününde öyle bir halde gelmek isterim ki arkamdaki kalabalık hiçbir peygamberde olmasın!"

Aman yâ rabbi! Şeytana tutuldun mu kurtulması çok zor. İşte bu zamanda şeytan, çok insanları bu suretle kendine bağlamış, "Cennet yolu bendedir, zevkü sefa bendedir, hoş hayat bendedir" diye bir sürü edebiyat de-ğîl edepsizlikle insanoğlunu aldatır ve beraberinde götürür. Şeytanın götüreceği yer bellidir: İstikamet cehennemdir."Şeytanın yolunu nasıl kapatırsın?"

1. Şeytan iyilik yaparsan kaçar.

2. Namaz kılarsan gene kaçar.

3. Zikir çekerken kaçar ama namazını bozmak için

gelir.

Namaz kılmayana kolay yaklaşır, namaz kılana kolay yaklaşmaz. Namaz şeytana siper olur ve tutar. O siperi atlayıp da onun sahibine yetişmek zor olur. Şeytanın şerrinden kurtulmak istersen, ilk olarak zâkirlerden yani Allah diyenlerden olmalısın. Cenâb-ı Allah, Allah diyenleri bırakmaz. Allah diyenleri şeytana bırakmak, Allah'ın şanına uymaz. Şeytan, insanın iyilik yapmasına müsaade etmez. Peygamber Efendimiz (s.a.v) konuştuğunda sordu:

"Ümmetlerimi niçin iyilikten menedersin?""Yâ Muhammed, senin ümmetlerin bir hayır işleyecekleri vakitte benim üzerime testere koyarlar, ikiye keserler. Bir sadaka verilse, bir iyilik yapılsa aynı eziyet olur!"

Şeytan,

r6; İyilik yaptığında yanında durmaz.

r6; Secde ettin mi ümidi keser.

r6; Kavgayı bıraktın mı hüzne boğulur.

Şeytan, insanın birbiriyle teke tek kavga etmesini istediği gibi büyük toplumların ve milletlerin çarpışmalarını, çatışmalarını, vuruşmalarını, harbe girmelerini, birbirlerini katletmelerini, mallarını gasbetmelerini ister. Uğraştığı budur. Zaten bunlar olmasa insan cennette yaşıyor gibi olur. Şeytanın sözüne inanılmaz."Şeytanı nerede bulacağız?"

Şeytanı bulamayan adam demek ki şeytanı kendi içinde saklamış da göremiyor. Şeytan meğer onun içindeymiş.

"Şeytanı bulamadım, göremedim" dedi mi, gel buraya senin arayıp bulamadığın şeytan demek ki dışarıda değil içerideymiş. Dışarıda olsaydı sen de bulacaktın. Demek ki şeytan senin içinde saklanmış. Şeytan, sendedir. Şeytan hem sendedir ve şeytana sen hizmet edersin. Şeytanı bulamadım, diyen adam demek ki kendi kendinde şeytanı saklıyor. Şeytanın kulu olmayasın!"Şeytanla beraber olmak nasıl?"

İnsanoğlunu bir felâketten öteki felâkete düşüren şeytandır. Şeytan insanları birbirleriyle muharebeye düşürdü; 1914'ten 1918'e kadar süren 1. Cihan Harbi'nde o zamanın hükmüne göre en kuvvetli silâhlarla dört sene boyunca harbettiler. Şeytanı dinlemekten dolayı cephelerde topla tüfekle vuruşan milyonlarca insan telef oldu, yüzbinlerce binalar ve saraylar harap oldu. Şeytandan uzak dur, yanına yaklaştırma. İyilik yap, iyilik yaptığın vakitte şeytanın sana yaklaşmasına izin yoktur. Secdede iken de yaklaşmasına izin yoktur, gene de kendini gözet, şeytanın ağına düşme. Örümcek ağına düşen bir sineğin kurtulması nasıl imkansızsa şeytanın ağına düşen de kendi kendini kurtarıp çıkaramaz artık. Ancak dıştan bir müdahale gelmesi lâzım, o müdahale olmasa işi biter.

Onun için müminler şimdi esfel-i sâfilindedir. Dünyanın duruşu en aşağıdadır, gökler yukarıdadır. Yedi kat yer ayağımızın altındadır ve o şeytanın şerrinden Allah'a sığınıp Allah'a kaçmak yeğdir, çünkü şeytanın ağına bir defa tutulan elinden zor kurtulur. Tutulmama-ya dikkat et:

r6; iyilik yaptığın müddetçe,

r6; Secde ettiğin müddetçe,

r6; Abdestli gezdiğin halde

şeytanın ağına basmazsın. Şeytanla ahbaplık kurma, şeytanla ahbaplık olmaz. Senden olmayana ahbaplık yapma, geçerli değildir. Bilhassa inananların inanmayanlarla buluşmaları, onlarla muhabbetleri bir maslahata, bir hikmete dayanıyorsa ise zararı yok, belki onlara bir fayda yetiştirir. Lâkin yüzücü olmayan bir adam selin alıp götürdüğü bir kimseye yardıma gideyim derse o da boğulur. Yüzme bilmeyen adam boğulur.Kendi nefsine hükmedemeyen adam başkasına hükmedemez. Elbette ki inananların inanmayanlara karşı üstünlükleri vardır. Dikkat etmediğin vakitte şeytan sana temellük eder, bu benimdir, der. Şimdi şeytanın kol gezen ordularının ve askerinin haddi hesabı yoktur. Ayak basacak yerde nerede mayın olduğunu Allah'tan başka bilecek yoktur. Bazı tecrübe sahipleri bilir, onları dinlemeden, ben buradan yürür çıkar giderim, derse ummadığı yerde şeytanın nişanına gelir ve şeytan onu düşürür, zapteder ve torbasına alır, götürür. Şeytanın torbası çoktur, ne kadar imansız varsa torbasına sığar. Ne kadar Allah peygamber tanımayan, ne kadar mecus varsa sığar. Hepsini bir yere topladıktan sonra imha ameliyesi yani temizlik başlayacaktır. Şeytan, ağına tutulup da kavurma küpüne inen insanları kızartıp veya çiğ çiğ yer.

Küfrün içine düşme. Yâ rabbi, şeytanı bizden uzak eyle, şeytanın amelinden de bizi uzak eyle. Bir kimse şeytanın tâlim ettiği yola düşerse iflah olmaz. Allah (c.c) bizi şeytanın fitnesine düşmekten korus ;n ve bize uyanıklık versin.

Tek sultan Allah, dinin sultanını gönder, yâ Allah şeriatın sultanını gönder; yâ Allah, vaktin sultanını gönder; yâ Allah, ecdadımızın itibarını iade eyle, yâ Allah, onların şevketli, kuvvetli, kudretli ve azametli imparatorluklarından daha büyük şerefli ve iftiharlı ve nurlu peygamber sancaklarını mağripte, meşrikte aç yâ Allah, kerîm Allah, rahîm Allah, sübhan Allah, bi-hürmetil-hâ-bîbi bi-hürmeti'1-Fâtiha.Yorum
Henüz yorum yazılmamış.
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

Reklamlar

Galeriden ..

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

mithad
07-07-2012 15:30
garip isusu adlı hemşerim.. hayırlı günler.. rahmetli dedem ( hoyukgilin halit) semedin ahmed ile iyi bir dost idiler. ikisininde mekanı cennet olsun. izmirden mithad

YasarCaliskan
04-07-2012 22:05
köylülerimizin ve bütün islam aleminin berat kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim

YasarCaliskan
28-07-2011 22:04
Hakiki şekersiz doğal bal satışlarımız başlamıştır.050526
74876

MuratDuru
28-05-2011 11:30
Teşekkürler Doğan abi. Hoşgeldin. Smile

925
21-05-2011 18:04
Ben de aynı köylüyüm ama, bu sitenin varlığından nice zaman sonra öğrendim ve çok beğendim. Hazırlayan ve emeği geçenleri kutluyorum. Doğan Özmen

688
19-04-2011 20:33
tarihi düzeltiginiz icin teşekür ediyorum sagolun efraim

688
14-04-2011 18:35
siteyle ilgilen kardeşim anamın ölüm tarihini 17- 03-2011 olarak lütfen düzeltirseniz memun olurum saygılar ımla efraim

688
07-04-2011 18:26
mustfa abiye ALLAHTAN RAHMET DİLERİM MEKANI CENNET OLSUN yakınlarına sabır dilerim

688
07-04-2011 18:17
Siteyi kuran arkadaşa teşekkür ederiz. Annemin ölüm tarihi yanlış yazılmıştır. 17 mart 2011 tarihinde vefat etmiştir.Düzeltirs
eniz sevinirim.

ALİ OSMAN ÜLKER
24-03-2011 06:22
KAMİL DAYIYA ALLAHTAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM ALLAH RAMET EYLESİN

talip bekdemir
20-03-2011 17:25
köyümüzün endeğerli ve efendi insanlarından kamil amcaya yüce mevladan rahmet ailesine ve köyümüz halkına baş sağlığı dilerim .mekanı cennet olsun.

garip issisu
16-03-2011 21:53
selamunaleykum..be
n semedin ahmetlerden garip..yapmış oldugunuz bu çalışmadan dolayı çok memnun oldugumu ve sizlere karşı çok muteşekkır oldugujmu ıletırım, cumafakılı köyüne selamlar..izmir den issi

ismail hoca
15-03-2011 20:19
köyümüz sakinlerinden vefat eden bütün dostlarımıza ,ölenlere ALLAH 'tan rahmet yaşayanalara hayırlı ömürler ve mutluluklar dilerim : İZMİR:

hira bayındır
11-03-2011 12:32
aşağıcuma fakılı

garip isisu
01-02-2011 12:42
köyüme selam ve saygılr

| Ana Sayfa |
2,835,044 Tekil Ziyaretçi