Trke English Francia Deuschland italian Spanish Chinese Russian Japan Greek Norge Bulgaria 20/04/2019 13:34
Ana Menü

Çevrimiçi Kullanıcılar
Çevrimiçi Ziyaretçiler: 3

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 226
En Yeni Üye: yakup

En Son Makaleler
Şeyh Edebali'nin Os...
DÜNYA VE AHİRET
ŞİİR....(ALINTI )
iman
GENÇLİK

Facebook Grubumuz
Aşağı Cumafakılı Köyü
Facebook Sayfamıza Bekleriz

Reklamlar

Reklamlar

Makale Hiyerarşisi
Makaleler ana sayfası » Genel Kategori-Serbest Platform » TÜRK DİLİ VE UYDURMACILIK
TÜRK DİLİ VE UYDURMACILIK
Dil;bir tolumun geçmişteki,haldeki ve gelecekteki nesillerini birbirine bağlayan onları bir millet haline getiren çok güçlü bir 'İçtimai bağ'dır.
Tabii ve içtimai bir varlık olan dil:bütün canlılar için statik bir yapıda olmayıp devamlı bir değişme,gelişme ve yenilenme içerisindedir.Dildeki bu değişme ve yenilenme kendi tabii mecrasında cerayan eder.Suni ve keyfi müdahalelerle şu veya bu şahsın ,yahut kurumun isteği doğrultusunda zorlamalarla dilde değişiklik yapılamaz.Bunun ancak dilin tabii gelişimi istikametinde ve zaman içerisinde kendi kendisine olacağı bütün dil alimleri tarafından kabul edilen bir hakikattır.Diğer bir hakikat ise dünyada bazı iptidai diller dışında ssaf ve katıksız denilebilecek bir dilin mevcut olmadığıdır.
Bütün bu hakikatler karşımızda dururken dünyanın en zengin ve en büyük ve en eski dillerinden biri olan Türkçe'nin son 50-60 yıldır zorla akıl,ilim ve mantık dışı yollarla tamamen sunı ve keyfi olarak"arı dil-öz Türkçe" , "dillerimizi saflaştırma" gibi dünyada eşi ve benzeri olmayan bir dayatma ile karşılaşılması Türkçe adına en büyük talihsizlik olmuş ve "Türkçe'nin Karanlık Günleri" başlamıştır.
Dildeki sadeleştirme akımının tasfiyeciliğe varan Öz Türkçecilik anlayışı Türkçemize hiç bir şey kazandırmamış ama çok şeyler alıp götürmüştür.
Kelimeler dili meydana getiren yapı taşlarıdır. Bunun soyu sopu ve menşei değil:kullanışı ve malzemelerle inşa edilen yeni terkip önemlidir.Kelimelerin hangi dilden geldiklerinden ve köklerinden ne olduğundan ziyade bizim kalıplarımıza girerek,bizden desen ve motifler olması ve bizim yüklediğimiz mana ile seslendirilmesi önemlidir.Yani Türkçeleşerek bizim olan kelimeler haline gelmesi önem arzetmektedir.
Lisandan kelime atmak,bir milletin binlerce yıllık tarihinden ve milli kültüründen o milletin fertlerini uzaklaştırmak demektir.Dilde anarşi meydana getirip,kısırlaştırmak o lisana yapılan en büyük ihanettir.
Dildeki Öz Türkçecilik ve uydurmacılık meselesi sadece lügatteki kelimeler ve gramer kaideleri açısından ele almanın ötesinde, insanlarımızın zihnini, düşüncesini, muhakeme ve değerlendirme kabiliyetini dumura uğratmak gayesine matuftur.
Türk dilini 300-500 kelimeye indirerek"aşiret lisanı" haline getirmek isteyenlerin asıl amacını şu şekilde sıralayabiliriz
1.Nesillerin birbirleriyle olan irtibatlarını keserek dede ile torun arasındaki kültür bağını yıkmak.
2.Anadolu lisanı ile Türkiye dışındaki Türklerin kullandığı ortak kelimeleri "Arapça-Farsça" diyerek ortadan kaldırıp anlaşmalarına mani olmak.
3.Ruh dünyamız ve düşünce üslubumuzu şekillendiren yüce dinimiz olan İslamiyet'ten dilimize geçen kelimeleri atarak bizleri dinimizden uzaklaştırmak.
4.Dili fakirleştirerek yeni nesillerin kelime hazinesini mümkün olduğu kadar azaltarak,Türkçe'yi bir ilim ve edebiyat lisanı olmaktan çıkarmak,öz Türkçecilerin ana gayesini oluşturmaktadır.
Görüldüğü gibi"Öz Türkçecilerin" yaptıkları sadece uydurmacılıkla kalmayıp "ULU ÇINARIN" köklerini kurutarak Türk-İslam düşüncesini tahrip etmektir.
Türkçede her kelime"Milli bir mizacın,tarih içinde süzülüp gelen derin bir ahengin ve bize ait nazenin figürler taşıyan bir abideyi oluşturmaktadır" Onun için güzel Türkçemiz;hem ses bayrağımız,hem gönül sesimiz, hem de tadına doyamadığımız "ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ" mukaddes varlığımızdır.
Dili kaybetmeyen onu titizlikle koruyan milletler zaman zaman siyasi istiklalini kaybetseler bile varlıklarını devam ettirebilmişlerdir.Onun için yıllardır Türk diline karşı işlenen suikast girişimlerini,ismi "öz Türkçecilik " "arı dilcilik","dil devrimi "..vs olsa bile bu açıdan değerlendiriyorum.
Yazımı bir hatıra ile bitirmek istiyorum:
Lisede okuduğum(1980) yıllarda"Uydurukcaçılığa,devrim nikahı ile kayıtlı bir öğretmenimiz,bizden Ermeni Agop Dilaçar'ın başında bulunduğu Türk Dil Kurumu "Kurumi Tilcikleri" kullanmayanlara ceza verirdi. Bir gün yine "koşulsuz olasılık söylevlerinde" bulunan bir öğretmenimize arkadaşlarımızdan biri:
-Hocam,şart yerine koşul demek şart mı? diye sorduğunda
-Şart evladım şart! diyerek cevap vermesi ve ifadesindeki garabeti hiç unutamam.


Ahmet DEMİRTAŞ
A.Cumafakılı Köyü İlköğtretim Okulu Eski Müdürü


Yorum
#1 | sadık yıldırım - 19/12/2008 18:26
merhaba ben sadık köyümüzün böyle bir siteyle ne gibi şeyler yapılacak saygılar
Yorum yaz
İsim:

Doğrulama Kodu:
Oylama
Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.

Reklamlar

Galeriden ..

Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaHenüz Üye Değil Misiniz?
Buraya Tıklayarak Üye Olabilirsiniz.

Parolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın

Kısa Mesajlar
Mesaj göndermek için giriş yapmalısınız.

mithad
07-07-2012 15:30
garip isusu adlı hemşerim.. hayırlı günler.. rahmetli dedem ( hoyukgilin halit) semedin ahmed ile iyi bir dost idiler. ikisininde mekanı cennet olsun. izmirden mithad

YasarCaliskan
04-07-2012 22:05
köylülerimizin ve bütün islam aleminin berat kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim

YasarCaliskan
28-07-2011 22:04
Hakiki şekersiz doğal bal satışlarımız başlamıştır.050526
74876

MuratDuru
28-05-2011 11:30
Teşekkürler Doğan abi. Hoşgeldin. Smile

925
21-05-2011 18:04
Ben de aynı köylüyüm ama, bu sitenin varlığından nice zaman sonra öğrendim ve çok beğendim. Hazırlayan ve emeği geçenleri kutluyorum. Doğan Özmen

688
19-04-2011 20:33
tarihi düzeltiginiz icin teşekür ediyorum sagolun efraim

688
14-04-2011 18:35
siteyle ilgilen kardeşim anamın ölüm tarihini 17- 03-2011 olarak lütfen düzeltirseniz memun olurum saygılar ımla efraim

688
07-04-2011 18:26
mustfa abiye ALLAHTAN RAHMET DİLERİM MEKANI CENNET OLSUN yakınlarına sabır dilerim

688
07-04-2011 18:17
Siteyi kuran arkadaşa teşekkür ederiz. Annemin ölüm tarihi yanlış yazılmıştır. 17 mart 2011 tarihinde vefat etmiştir.Düzeltirs
eniz sevinirim.

ALİ OSMAN ÜLKER
24-03-2011 06:22
KAMİL DAYIYA ALLAHTAN RAHMET KEDERLİ AİLESİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLİYORUM ALLAH RAMET EYLESİN

talip bekdemir
20-03-2011 17:25
köyümüzün endeğerli ve efendi insanlarından kamil amcaya yüce mevladan rahmet ailesine ve köyümüz halkına baş sağlığı dilerim .mekanı cennet olsun.

garip issisu
16-03-2011 21:53
selamunaleykum..be
n semedin ahmetlerden garip..yapmış oldugunuz bu çalışmadan dolayı çok memnun oldugumu ve sizlere karşı çok muteşekkır oldugujmu ıletırım, cumafakılı köyüne selamlar..izmir den issi

ismail hoca
15-03-2011 20:19
köyümüz sakinlerinden vefat eden bütün dostlarımıza ,ölenlere ALLAH 'tan rahmet yaşayanalara hayırlı ömürler ve mutluluklar dilerim : İZMİR:

hira bayındır
11-03-2011 12:32
aşağıcuma fakılı

garip isisu
01-02-2011 12:42
köyüme selam ve saygılr

| Ana Sayfa |
2,835,173 Tekil Ziyaretçi